Lépésről lépésre: így lép Biden helyére Trump

2025. január 16. 22:07

Itt van minden részlet, amit a beiktatásról tudni kell.

2025. január 16. 22:07

Részletes útmutatót közölt a BBC az amerikai elnöki beiktatási ceremóniáról, benne minden tudnivalóval, amire csak szükség lehet.

Donald Trump ugyanis hivatalosan jövő hétfőn, január 20-án avanzsál az Amerikai Egyesült Államok 47. elnökévé a beiktatási ünnepség során,

amely egyszerre eskütételi ceremónia, bálest és népünnepély.

A január 20-i ünnepség az episzkopális Szent János-templomban egy istentisztelettel kezdődik majd; ez a templom az „elnökök temploma” becenévre hallgat, mivel a beiktatási istentiszteleteket sokszor tartották már itt, és az 1809-1917 között regnáló James Madison óta minden amerikai elnök járt benne. A Lafayette téri templomban zajló ceremóniát teázás követi a Fehér Házban.

Ezután az események fókuszpontja átkerül a nagyszínpadra, melyet az amerikai törvényhozásnak otthont adó Capitolium nyugati pázsitján állítanak fel. Magyar idő szerint délután fél négykor kezdődnek itt zenei előadások és nyitóbeszédek.

A zenéről Trump beiktatásán Carrie Underwood és Lee Greenwood country-énekesek, valamint a The Village People zenekar – a YMCA c., Trump kampányeseményein is gyakran előkerülő sláger szerzői – gondoskodnak.

Itt történik meg Trump és megválasztott alelnöke, J. D. Vance ohiói szenátor felesketése. Az eskü elmondásával – „Ünnepélyesen fogadom, hogy híven gyakorlom az Egyesült Államok elnökének hivatalát, és a tőlem telhető legjobban megtartom és megvédem az Egyesült Államok alkotmányát” – válik a megválasztott elnök hivatalosan is elnökké. A felesküdött elnök ezután elmondja beiktatási beszédét, amely hagyományosan egy négyéves ciklusának céljait meghatározó programbeszéd.

A beszéd után az elnök tiszteletét teszi a Capitoliumban: először a szenátusi ülésteremhez közeli ún. Elnöki Szobába (President’s Room) vonul, hogy fontos dokumentumokat írjon alá.

A szobát Bill Clinton és Trump elnök impeachment-eljárása alatt is irodaként használta az épp hivatalban lévő legfelsőbb bírósági főbíra, William Rehnquist, illetve John Roberts.

Lyndon Johnson elnökig bezárólag a szobában rendszeresen írtak alá az elnökök törvényeket, ez a hagyomány azonban Johnsonnal megszakadt – és épp Trump szakította meg egy aláírás erejéig első elnöksége idején. Az Elnöki Szobában lezajló aláírási ceremónia után az elnököt beiktatási ceremóniákért felelős kongressusi vegyesbizottság ebédre invitálja. A vegyesbizottságot idén – mivel még nem lépett hivatalba az új, republikánus többségű Szenátus – Amy Klobuchar minnesotai demokrata szenátor elnökli, aki korábban a demokrata elnökjelöltségre is pályázott.

Miután a ceremónia kongresszusi elemeivel végzett, az elnök ünnepi menettel vonul végig a Pennsylvania Avenue-n a Capitoliumtól a Fehér Házig. Ezzel azonban még nincs mindennek vége: hagyományosan három olyan beiktatási bált is rendeznek a városban, melyeken Trump megjelenik és beszédet is mond. (Ez a három bál a Főparancsnok-bál, a Szabadság-bál és a Csillagfény-bál.)

A beiktatáson az amerikai belpolitika jeles szereplői, szenátorok és képviselők mellett idén az előrejelzések szerint mintegy kétszázezer ember vesz majd részt, jellemzően az elnök támogatói alkotják a tömeget. A beiktatandó elnök és alelnök, valamint családjaik mellett fontos a leköszönő elnök és alelnök, valamint családjaik jelenléte – ez Joe Biden 2021-es beiktatása esetén elmaradt, most azonban Biden és felesége, Jill, valamint Kamala Harris és férje, Doug Emhoff jelen lesznek a beiktatáson. Hagyományosan szintén jelen vannak az élő volt elnökök és first ladyk. Az ő listájuk szinte teljes lesz: ott lesz Barack Obama exelnök – igaz, felesége, Michelle nélkül –, George W. és Laura Bush, valamint Bill és Hillary Clinton is. Rajtuk kívül biztos Elon Musk Tesla-, X- és SpaceX-vezér, Jeff Bezos Amazon-főnök és Mark Zuckerberg Facebook-alapító jelenléte, de ott lesz Shou Zi Chew, az elnöki beiktatás előtti nap betiltandó TikTok vezérigazgatója is.

A beiktatás hagyományosan belpolitikai esemény, külföldi vezetők jelenléte nem jellemző.

Trump azonban kivételt tett: meghívta a teljes globális jobboldal vezető alakjait. A hivatalban lévő csúcsvezetők közül jelen lesz Javier Milei argentin elnök; Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt meghívták, de még nem tudja, jelen lesz-e; Orbán Viktor magyar miniszterelnököt hívták, de nem tud menni. Jelen lesz még Nigel Farage Brexit-pápa, a Reform UK párt vezetője; Éric Zemmour, a francia Visszahódítás párt vezetője; Tom Van Grieken, a belga jobboldali Flamand Érdek vezetője; valamint Mateusz Morawiecki korábbi lengyel miniszterelnök.

Aki a kongresszusi képviselőjétől nem kapott ingyenjegyet a beiktatásra, a Fehér Ház élő követítésében vagy számos egyéb élő műsorban követheti az ünnepséget.

Nyitókép: Kena Betancur / AFP

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
garbolc-2
2025. január 16. 23:50 Szerkesztve
Itt a kávézóban feláll egy srác, majd hangosan mondja a telefonba, hogy szinte mindenki hallja: -Hallo, hallo! Nem jössz Washingtonba a beiktatásra? :) (A hasát fogta mindenki) :)
Nasi12
2025. január 16. 23:41
Nem lép a helyére. Őt lehetetlen pótolni :)
Treeoflife
2025. január 16. 23:16
Lehet agonizálni azon, hogy Orbán Viktor miért nem vesz részt ezen az eseményen. Nos, Magyarország és Orbán Viktor szempontjából sokkal fontosabb, hogy mi fog történni Trump beiktatása után, és milyen lesz a politikai és gazdasági kapcsolat a két ország között. Erről előzetesen eleget egyeztettek, és a beiktatás után is lesz lehetőség további egyeztetésre. A fontos dolgok nem a beiktatás során dőlnek el, az esemény a világ részére protokolláris, az USA oldaláról fontos - tehát befelé. A liberálisok pedig pufogjanak, amennyi energiájuk van, a kutyát sem érdekli.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!