Nem akármilyen posztra nevezett ki filmsztárokat Donald Trump
Jon Voight, Mel Gibson és Sylvester Stallone is pozíciót kapott a megválasztott elnöktől.
Itt van minden részlet, amit a beiktatásról tudni kell.
Részletes útmutatót közölt a BBC az amerikai elnöki beiktatási ceremóniáról, benne minden tudnivalóval, amire csak szükség lehet.
Donald Trump ugyanis hivatalosan jövő hétfőn, január 20-án avanzsál az Amerikai Egyesült Államok 47. elnökévé a beiktatási ünnepség során,
amely egyszerre eskütételi ceremónia, bálest és népünnepély.
A január 20-i ünnepség az episzkopális Szent János-templomban egy istentisztelettel kezdődik majd; ez a templom az „elnökök temploma” becenévre hallgat, mivel a beiktatási istentiszteleteket sokszor tartották már itt, és az 1809-1917 között regnáló James Madison óta minden amerikai elnök járt benne. A Lafayette téri templomban zajló ceremóniát teázás követi a Fehér Házban.
Ezután az események fókuszpontja átkerül a nagyszínpadra, melyet az amerikai törvényhozásnak otthont adó Capitolium nyugati pázsitján állítanak fel. Magyar idő szerint délután fél négykor kezdődnek itt zenei előadások és nyitóbeszédek.
A zenéről Trump beiktatásán Carrie Underwood és Lee Greenwood country-énekesek, valamint a The Village People zenekar – a YMCA c., Trump kampányeseményein is gyakran előkerülő sláger szerzői – gondoskodnak.
Itt történik meg Trump és megválasztott alelnöke, J. D. Vance ohiói szenátor felesketése. Az eskü elmondásával – „Ünnepélyesen fogadom, hogy híven gyakorlom az Egyesült Államok elnökének hivatalát, és a tőlem telhető legjobban megtartom és megvédem az Egyesült Államok alkotmányát” – válik a megválasztott elnök hivatalosan is elnökké. A felesküdött elnök ezután elmondja beiktatási beszédét, amely hagyományosan egy négyéves ciklusának céljait meghatározó programbeszéd.
A beszéd után az elnök tiszteletét teszi a Capitoliumban: először a szenátusi ülésteremhez közeli ún. Elnöki Szobába (President’s Room) vonul, hogy fontos dokumentumokat írjon alá.
A szobát Bill Clinton és Trump elnök impeachment-eljárása alatt is irodaként használta az épp hivatalban lévő legfelsőbb bírósági főbíra, William Rehnquist, illetve John Roberts.
Lyndon Johnson elnökig bezárólag a szobában rendszeresen írtak alá az elnökök törvényeket, ez a hagyomány azonban Johnsonnal megszakadt – és épp Trump szakította meg egy aláírás erejéig első elnöksége idején. Az Elnöki Szobában lezajló aláírási ceremónia után az elnököt beiktatási ceremóniákért felelős kongressusi vegyesbizottság ebédre invitálja. A vegyesbizottságot idén – mivel még nem lépett hivatalba az új, republikánus többségű Szenátus – Amy Klobuchar minnesotai demokrata szenátor elnökli, aki korábban a demokrata elnökjelöltségre is pályázott.
Miután a ceremónia kongresszusi elemeivel végzett, az elnök ünnepi menettel vonul végig a Pennsylvania Avenue-n a Capitoliumtól a Fehér Házig. Ezzel azonban még nincs mindennek vége: hagyományosan három olyan beiktatási bált is rendeznek a városban, melyeken Trump megjelenik és beszédet is mond. (Ez a három bál a Főparancsnok-bál, a Szabadság-bál és a Csillagfény-bál.)
A beiktatáson az amerikai belpolitika jeles szereplői, szenátorok és képviselők mellett idén az előrejelzések szerint mintegy kétszázezer ember vesz majd részt, jellemzően az elnök támogatói alkotják a tömeget. A beiktatandó elnök és alelnök, valamint családjaik mellett fontos a leköszönő elnök és alelnök, valamint családjaik jelenléte – ez Joe Biden 2021-es beiktatása esetén elmaradt, most azonban Biden és felesége, Jill, valamint Kamala Harris és férje, Doug Emhoff jelen lesznek a beiktatáson. Hagyományosan szintén jelen vannak az élő volt elnökök és first ladyk. Az ő listájuk szinte teljes lesz: ott lesz Barack Obama exelnök – igaz, felesége, Michelle nélkül –, George W. és Laura Bush, valamint Bill és Hillary Clinton is. Rajtuk kívül biztos Elon Musk Tesla-, X- és SpaceX-vezér, Jeff Bezos Amazon-főnök és Mark Zuckerberg Facebook-alapító jelenléte, de ott lesz Shou Zi Chew, az elnöki beiktatás előtti nap betiltandó TikTok vezérigazgatója is.
A beiktatás hagyományosan belpolitikai esemény, külföldi vezetők jelenléte nem jellemző.
Trump azonban kivételt tett: meghívta a teljes globális jobboldal vezető alakjait. A hivatalban lévő csúcsvezetők közül jelen lesz Javier Milei argentin elnök; Giorgia Meloni olasz miniszterelnököt meghívták, de még nem tudja, jelen lesz-e; Orbán Viktor magyar miniszterelnököt hívták, de nem tud menni. Jelen lesz még Nigel Farage Brexit-pápa, a Reform UK párt vezetője; Éric Zemmour, a francia Visszahódítás párt vezetője; Tom Van Grieken, a belga jobboldali Flamand Érdek vezetője; valamint Mateusz Morawiecki korábbi lengyel miniszterelnök.
Aki a kongresszusi képviselőjétől nem kapott ingyenjegyet a beiktatásra, a Fehér Ház élő követítésében vagy számos egyéb élő műsorban követheti az ünnepséget.
Nyitókép: Kena Betancur / AFP